Přeskočit na hlavní obsah

10 zajímavých sportovních rekordůSkok daleký

Afroamerický skokan Mike Powell skočil legendárních 895 cm. Jeho rekord padl v roce 1991 na mistrovství světa v atletice a zatím ho ještě nikdo nepřekonal.
Pro dnešní atlety je tato dálka nepřekonatelná.

BĚH NA 100 METRŮ

Jamajský atlet-sprinter Usain Bolt zaběhl neskutečný čas 9,58 s. v roce 2009 a zatím také nebyl překonán. Tento sortovec běhal rychlostí až 44,72 km/h a jeho průměrná rychlost činila až 37,58 km/h. Je držitelem celkem čtyř sportovních a to v běhu na 200 m dále na neoficiální trati na 150 m a také s jamajským týmem dosáhl na vrchol ve štafetě na 4× 100 m.

MARATON

Čas 2:03:59 zaběhl v roce 2008 běžec z Etiopie Haile Gebrselassie. jen pro představu, maratonští běžci běží v průměru 21 km/h. Já takovou rychlostí uběhnu 300 metrů a dá mi to docela zabrat. Oni takovouhle rychlostí běží celých 42 km. Dálka, co?

NEJDELŠÍ TENISOVÝ ZÁPAS

Neuvěřitelných 11:5 hod. trval zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Konečné skóre bylo 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Zápas se začal hrát ve středu a skončil ve čtvrtek. Později si zápas v areálu vysloužil i vlastní pamětní desku.

SKOKY NA LYŽÍCH

Nor Anders Fannemel doletěl až na úctihodných 251,5 m. Celé se to odehrálo v únoru v roce 2015. Dnešní skokani se snaží až o 260 m, zatím se to však nikomu nepodařilo.

SKOK VYSOKÝ

Této disciplíně vládne kubánský atlet Javier Sotomayor. V roce 1993 skočil rekordních 245 cm. Tak vysokou laťku zatím nikdo mimo něj nepřekonal. Měřil “jen” 195 cm, což je o 50 cm méně než jeho skok.

RYCHLOSTNÍ LYŽOVÁNÍ

Nejrychlejší lyžař na světě dosáhl rekordní rychlosti, která činí až 252,632 km/h. Ital Simone Origone překonal svůj vlastní světový rekord.

ŠACHY

Nejdéle trvající šachová partie se odehrála v roce 1989. Hrálo se celých 20 hod a 15 min. Udělali celkem 269 tahů a poté byla šachová partie prohlášena za remízu.

VOLNÉ POTÁPĚNÍ

Švýcar Peter Colat vydržel pod hladinou neskutečných 19 min. a 21 sek. Deset minut před tímto pokusem dýchal čistý kyslík z kyslíkové bomby a pak se zhluboka nadechl a ponořil pod hladinu a měřil si čas.

CYKLISTIKA

Nejrychlejší dosažená rychlost na kole činí 296 km/h. Tento světový rekord udala 45letá žena Denise Muller-Koreneková. Při tomto rekordu použila vozidlo na rozrážení vzduchu, bez kterého by takové rychlosti nedosáhla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vliv covidu-19 na psychiku

Všechny články, pojednávající o tématu pandemie jsou napsány z vědeckého pohledu. Proto jsem se rozhodla napsat tento, ve kterém se chci zaměřit nejen na vědeckou tvář covidu, ale i na jeho psychický dopad. Možná bychom měli přestat jen sledovat statistiky a počítat čísla nově nakažených, a spíše se zamyslet nad tím, co můžeme udělat my jako lidé, ať už jsme doma, nebo kdekoli jinde.Ve světě se teď děje něco velkého. Myslím, že všichni víte, o čem mluvím. Je to neuvěřitelné, ale zároveň dost děsivé, vzhledem k tomu, jak moc lidí a zemí už to postihlo. Je to prakticky jediné téma, o kterém se teď mluví. Většina konverzací vypadá asi takhle: “Tak co, jak to jde? Je rodina v pořádku?” “Já vím, je to šílený, koho by to napadlo?” nebo “Tak co, jak se vyrovnáváš s krizí?” A dokonce i ve zprávách: “Dobrý den, vítejte u dnešních zpráv. Případy koronavirové nákazy stále stoupají, jen za dnešek je jich…” “Zdravím vás, vítejte u dnešních zpráv. Podle nejnovějších výzkumů se virus udrží až 24 hodi

Kdo je to Jára Cimrman?

Drazí milí, slyšeli jste už někdy nějakou divnou hlášku jako například: ,,Copak jmelí? Ale jmelí!‘‘nebo,,Musí to bét Maryšo?‘‘ Taky jste si říkali: ,,Co je to za kravinu?‘‘ Musím se přiznat, že já si to říkal taky. Právě za vznikem těchto hlášek a spousty dalších, stojí slavný český rodák Jára Cimrman, respektive divadelní sbor divadla Járy Cimrmana. Tento divadelní sbor funguje již dlouhá léta, a to už od roku 1966, kdy s nápadem založit takovéto divadlo přišel Jiří Šebánek a seznámil s ním Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelku a Ladislava Smoljaka. Od roku 1992 pak funguje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Toto divadlo má na repertoáru 14 divadelních her. Základ těchto divadelních her tvoří komické divadelní hry a přednášky o životě a dílech Járy Cimrmana. Každé představení se skládá z přednášky a následně divadelní hry, prezentované jako zrekonstruovanou hru podle scénáře napsaného samotným Járou Cimrmanem. Toto divadlo je také pozoruhodné tím, že až na výjimky, v něm hrají amatérští herci.