Přeskočit na hlavní obsah

10 zajímavých sportovních rekordůSkok daleký

Afroamerický skokan Mike Powell skočil legendárních 895 cm. Jeho rekord padl v roce 1991 na mistrovství světa v atletice a zatím ho ještě nikdo nepřekonal.
Pro dnešní atlety je tato dálka nepřekonatelná.

BĚH NA 100 METRŮ

Jamajský atlet-sprinter Usain Bolt zaběhl neskutečný čas 9,58 s. v roce 2009 a zatím také nebyl překonán. Tento sortovec běhal rychlostí až 44,72 km/h a jeho průměrná rychlost činila až 37,58 km/h. Je držitelem celkem čtyř sportovních a to v běhu na 200 m dále na neoficiální trati na 150 m a také s jamajským týmem dosáhl na vrchol ve štafetě na 4× 100 m.

MARATON

Čas 2:03:59 zaběhl v roce 2008 běžec z Etiopie Haile Gebrselassie. jen pro představu, maratonští běžci běží v průměru 21 km/h. Já takovou rychlostí uběhnu 300 metrů a dá mi to docela zabrat. Oni takovouhle rychlostí běží celých 42 km. Dálka, co?

NEJDELŠÍ TENISOVÝ ZÁPAS

Neuvěřitelných 11:5 hod. trval zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Konečné skóre bylo 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Zápas se začal hrát ve středu a skončil ve čtvrtek. Později si zápas v areálu vysloužil i vlastní pamětní desku.

SKOKY NA LYŽÍCH

Nor Anders Fannemel doletěl až na úctihodných 251,5 m. Celé se to odehrálo v únoru v roce 2015. Dnešní skokani se snaží až o 260 m, zatím se to však nikomu nepodařilo.

SKOK VYSOKÝ

Této disciplíně vládne kubánský atlet Javier Sotomayor. V roce 1993 skočil rekordních 245 cm. Tak vysokou laťku zatím nikdo mimo něj nepřekonal. Měřil “jen” 195 cm, což je o 50 cm méně než jeho skok.

RYCHLOSTNÍ LYŽOVÁNÍ

Nejrychlejší lyžař na světě dosáhl rekordní rychlosti, která činí až 252,632 km/h. Ital Simone Origone překonal svůj vlastní světový rekord.

ŠACHY

Nejdéle trvající šachová partie se odehrála v roce 1989. Hrálo se celých 20 hod a 15 min. Udělali celkem 269 tahů a poté byla šachová partie prohlášena za remízu.

VOLNÉ POTÁPĚNÍ

Švýcar Peter Colat vydržel pod hladinou neskutečných 19 min. a 21 sek. Deset minut před tímto pokusem dýchal čistý kyslík z kyslíkové bomby a pak se zhluboka nadechl a ponořil pod hladinu a měřil si čas.

CYKLISTIKA

Nejrychlejší dosažená rychlost na kole činí 296 km/h. Tento světový rekord udala 45letá žena Denise Muller-Koreneková. Při tomto rekordu použila vozidlo na rozrážení vzduchu, bez kterého by takové rychlosti nedosáhla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kronika

Tohle je povídka, kterou jsme měli za úkol napsat do ITB. Je to napodobenina starých kronik. Doufám, že se vám bude líbit Chtěl bych vám vyprávět tuto zajímavou událost, která se stala v Austrálii ( edit od Báry: v roce 1425 ještě v Austrálii nebyli angličané, ale dělejme že tam byli) a potvrdila tak moc boha, syna a ducha svatého. Sedlák Wembley byl za mlada velmi švarný hoch, a tak si ledajaká na něj myslívala. On si však vzal Anne Herringronovou, dceru sedláka Herringa. Žili spolu šťastně na vlastním hospodářství až do roku 1423 kdy na nás hříšné lidstvo bůh seslal pohromu. Dva týdny byla černá obloha, dva týdny pršelo. Lijáky spláchly všechnu úrodu, ba i některému krávy pomřely. Wembley nezvládal nosit takovou tíhu na svých ramenou, inu zašel do vsi do hostince pobavit se s přáteli. Chodil tam den co den, až mu pálenka zakalila mysl a zbláznil se. Bil svou ženu, ba i děti a jeho mysl chátrala a chátrala. Anne Wembleyová to však statečně snášela, i když neměla s dětmi co do pusy pro

Kdo je to Jára Cimrman?

Drazí milí, slyšeli jste už někdy nějakou divnou hlášku jako například: ,,Copak jmelí? Ale jmelí!‘‘nebo,,Musí to bét Maryšo?‘‘ Taky jste si říkali: ,,Co je to za kravinu?‘‘ Musím se přiznat, že já si to říkal taky. Právě za vznikem těchto hlášek a spousty dalších, stojí slavný český rodák Jára Cimrman, respektive divadelní sbor divadla Járy Cimrmana. Tento divadelní sbor funguje již dlouhá léta, a to už od roku 1966, kdy s nápadem založit takovéto divadlo přišel Jiří Šebánek a seznámil s ním Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelku a Ladislava Smoljaka. Od roku 1992 pak funguje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Toto divadlo má na repertoáru 14 divadelních her. Základ těchto divadelních her tvoří komické divadelní hry a přednášky o životě a dílech Járy Cimrmana. Každé představení se skládá z přednášky a následně divadelní hry, prezentované jako zrekonstruovanou hru podle scénáře napsaného samotným Járou Cimrmanem. Toto divadlo je také pozoruhodné tím, že až na výjimky, v něm hrají amatérští herci.