Přeskočit na hlavní obsah

Dušičky, či Halloween.

 Dýně, svíčky, kostýmy a mrtví. Říká vám to něco? Těmito slovy by se dal ve zkratce shrnout pro většinu zemí tradiční svátek, který se slaví koncem října nebo začátkem listopadu. 

Tento svátek vychází z keltského Samhainu, kdy se prý stírala hranice mezi světem živých a říší mrtvých. Teď má pro něj každá kultura jiný název a jiné zvyky, tak se na ně pojďme podívat.


Dušičky

Začneme u České republiky. Naše Dušičky se slaví druhého listopadu, a nemají moc velkou tradici, většina lidí si prostě vyřeže dýni, nebo zapálí pár svíček. Někteří chodí na hřbitov, aby si promluvili se svými příbuznými, kteří už nejsou mezi živými, a někdo se zase převléká do různých strašidelných kostýmů.  
Halloween

Narozdíl od Česka slaví v Americe Halloween snad opravdu všichni. Téměř všechny domy v ulici mají pěknou halloweenskou výzdobu a téměř všichni jejich obyvatelé, hlavně děti, mají pěkné halloweenské kostýmy a chodí koledovat. V různých maskách chodí od dveří ke dveřím, zazvoní a vykřiknou: “trick or treat!” (trick znamená lumpárna a treat znamená odměna nebo sladkost.) Día de Muertos

Día de Muertos je tradiční Mexický svátek. Věří se, že se 

1. listopadu duše dětí a 2. listopadu duše dospělých vrací na tento svět, aby pobyli se svými příbuznými. Mexičané pro ně chystají pohoštění a zapalují za ně svíčky. Na tento svátek se u nich vyrábí malé cukrové lebky a speciální sladký chléb jménem Pan de muerto - chléb mrtvých.


Samhain

Na začátku jste se dočetli, že keltský Samhain je původní Halloweenu. Někteří z vás možná tuší, že keltové pocházejí z Irska. Jak se ale brzy dozvíte, i tam se tradice docela změnily.

Chodí se koledovat v rozličných kostýmech a také se dekoruje většina domů, někteří lidé mají také “halloweenský strom”, což je něco podobného jako Vánoční stromeček, akorát jsou na něm halloweenské ozdoby. Klasická jídla jsou například Colcannon, což je v podstatě bramborová kaše se zelím, nebo třeba jablka v karamelu.


Lea Martásková

Komentáře

  1. Drought has made their forests a tinderbox, shrunk waterways and parched pastures and gardens. Three wildfires have burned more than 80% of their forested land, leaving them susceptible to flash floods that have sent bushes and particles surging through the pueblo and destroyed infrastructure and wildlife habitat. Drought also makes it more difficult to develop crops near the Rio Grande and is triggering groundwater issues. So the pueblo is restoring its watershed and exploring methods to conserve water and develop drought-tolerant crops enable them to} keep on their ancestral homeland. One fan urged Rose 메리트카지노 to not undergo with it, end result of|as a outcome of} it was "not a good look," but others do not see the hurt in The Hit King leaning into his betting. Besides the outcries from people asking that Rose be reinstated and enshrined in the Baseball Hall of Fame, it seems opinions on this information are mixed.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Generace a jejich rozdíly

Nejprve si musíme ujasnit, co je to generace. Generace je velká skupina lidí ve společnosti, kteří jsou  přibližně stejně staří. Například naši milovaní dědečci, babičky a všichni další podobně staří lidé, patří  pravděpodobně do stejné generace, a to do generace ve společnosti téměř nejstarší. A my, všechny  děti, patříme také do stejné generace (do vlastní generace, ne do té starouškovské), generace v naší  společnosti zatím nejmladší. Členy stejné generace můžeme nazývat vrstevníky. V tomto článku  pracujeme se třemi generacemi, s dětmi, rodiči a prarodiči.  Poněvadž různé generace jsou jinak staré a žily trochu v jiné době, tudíž si utvořily poněkud jiný  názor, dochází mezi nimi občas k rozepřím, které od sebe můžou generace oddálit. Každá generace  má však své specifické místo ve společnosti, a proto je důležité, aby se generace navzájem uznávaly a  měly k sobě úctu.  Neshody a nešvary mezi generacemi nejčastěji nastávají, když mladí lidé  dospívají a tvoří si svůj vlastní názor

10 zajímavých sportovních rekordů

Skok daleký Afroamerický skokan Mike Powell skočil legendárních 895 cm. Jeho rekord padl v roce 1991 na mistrovství světa v atletice a zatím ho ještě nikdo nepřekonal. Pro dnešní atlety je tato dálka nepřekonatelná. BĚH NA 100 METRŮ Jamajský atlet-sprinter Usain Bolt zaběhl neskutečný čas 9,58 s. v roce 2009 a zatím také nebyl překonán. Tento sortovec běhal rychlostí až 44,72 km/h a jeho průměrná rychlost činila až 37,58 km/h. Je držitelem celkem čtyř sportovních a to v běhu na 200 m dále na neoficiální trati na 150 m a také s jamajským týmem dosáhl na vrchol ve štafetě na 4× 100 m. MARATON Čas 2:03:59 zaběhl v roce 2008 běžec z Etiopie Haile Gebrselassie. jen pro představu, maratonští běžci běží v průměru 21 km/h. Já takovou rychlostí uběhnu 300 metrů a dá mi to docela zabrat. Oni takovouhle rychlostí běží celých 42 km. Dálka, co? NEJDELŠÍ TENISOVÝ ZÁPAS Neuvěřitelných 11:5 hod. trval zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Konečné skóre bylo 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Zápas

Báseň o karanténě

Báseň o karanténě Karanténo, karanténo, proč ty jsi tak krutá? Celé dny nás držíš doma, na prosby jsi hluchá. Vláda naše nařídila, abys tu byla, A já bych tě nejraději do placičky sbila. Nikdy nikdo nechtěl tě tu, tak proč tady trůníš? Lítáš tady jako sokol, pořád na nás čumíš. Kdybych věděl, jak tě vyhnat, dávno bych to udělal. I Chuck Norris by se z tebe stoprocentně podělal. Třes se třes se, karanténo, čas už se ti krátí, brzy totiž čeští vědci tenhle virus zmlátí. Jáchym Jelínek