Přeskočit na hlavní obsah

Generace a jejich rozdíly

Nejprve si musíme ujasnit, co je to generace. Generace je velká skupina lidí ve společnosti, kteří jsou přibližně stejně staří. Například naši milovaní dědečci, babičky a všichni další podobně staří lidé, patří pravděpodobně do stejné generace, a to do generace ve společnosti téměř nejstarší. A my, všechny děti, patříme také do stejné generace (do vlastní generace, ne do té starouškovské), generace v naší společnosti zatím nejmladší. Členy stejné generace můžeme nazývat vrstevníky. V tomto článku pracujeme se třemi generacemi, s dětmi, rodiči a prarodiči. Poněvadž různé generace jsou jinak staré a žily trochu v jiné době, tudíž si utvořily poněkud jiný názor, dochází mezi nimi občas k rozepřím, které od sebe můžou generace oddálit. Každá generace má však své specifické místo ve společnosti, a proto je důležité, aby se generace navzájem uznávaly a měly k sobě úctu. Neshody a nešvary mezi generacemi nejčastěji nastávají, když mladí lidé dospívají a tvoří si svůj vlastní názor. V této době jsou plni chuti po objevování, cestování, nových věcech a hlavně životě, do kterého se střemhlav vrhají. Starší lidé, všeho toho znalí, rozvážní a moudří, ze kterých tato touha již z části vyprchala, s nimi často toto nadšení a tendence odtrhnout se od starších, být samostatný, zkoušet nové a nové věci a jejich vizionářské představy budoucího světa nesdílíRodiče pro své děti chtějí jen to nejlepší, a proto se je snaží v tomto směru trochu korigovat, což se dětem nemusí moc líbit. V tuto dobu se mladí lidé postupně staví na vlastní nohy a během této doby se generace rodičů a dětí potýká se zkouškou vzájemných vztahů, která ač může býti těžká, je pro jejich vzájemný láskyplný vztah nakonec většinou přínosem. V tuto dobu mohou být pro rodiny přínosní prarodiče, protože ti, jako téměř nejstarší, úctyhodná generace nasbírali za život spoustu zkušeností a touto zkoušku si již prošli na obou stranách sporu. K další rozepři názorů může docházet mezi rodiči a prarodiči, kteří v sobě mají pořád něco z toho rodičství a snaží se svým dětem občas radit (prarodiče), což může rodičům vadit, poněvadž už nejsou malé děti, ale jsou dospělí lidé. Tyto rady však můžou být naopak i velmi cenné a přínosné. A pár věcných doporučení z mého pohledu. Vy děti, rodiče a prarodiče to s vámi myslí dobře a chtějí pro vás jen to nejlepší, také toho prožili podstatně více než vy, takže k nim mějte úctu a respekt. A pokuste se uznat, že ne vždy víte o věci nejvíc a ne vždy musíte mít pravdu. Vy rodiče, zvažte občas, než učiníte rozhodnutí týkající se vašich dětí, zda nebude lepší optat se nejdříve na jejich názor, nebo nechat je ve věci rozhodnout samotné. Tím však vůbec netvrdím, že to neděláte či svá dítka špatně vychováváte. A vy, postarší dědečkové a babičky, v klidu užívejte života, vídejte se se svou rodinou, rozdávejte cenné rady, vyprávějte nádherné příběhy plné fantazie a klidně si poslouchejte Šlágr, my to pro vás už nějak vydržíme😊😀 .

A poselství na závěr:


Jak kdysi řekl moudrý český filosof a básník Jáchym Jelínek:

Mějme se rádi, rodina je totiž to nejcennější, co v životě máme.


AHOJ!!! (to neřekl)


Tento článek je psán z mého pohledu a názoru a je zcela možné, že jsem ve článku uvedl něco, co vůbec není pravda, nebo že jsem někomu ukřivdil. Za toto i ono se raději předem omlouvám.

text : Jáchym Jelínek

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kronika

Tohle je povídka, kterou jsme měli za úkol napsat do ITB. Je to napodobenina starých kronik. Doufám, že se vám bude líbit Chtěl bych vám vyprávět tuto zajímavou událost, která se stala v Austrálii ( edit od Báry: v roce 1425 ještě v Austrálii nebyli angličané, ale dělejme že tam byli) a potvrdila tak moc boha, syna a ducha svatého. Sedlák Wembley byl za mlada velmi švarný hoch, a tak si ledajaká na něj myslívala. On si však vzal Anne Herringronovou, dceru sedláka Herringa. Žili spolu šťastně na vlastním hospodářství až do roku 1423 kdy na nás hříšné lidstvo bůh seslal pohromu. Dva týdny byla černá obloha, dva týdny pršelo. Lijáky spláchly všechnu úrodu, ba i některému krávy pomřely. Wembley nezvládal nosit takovou tíhu na svých ramenou, inu zašel do vsi do hostince pobavit se s přáteli. Chodil tam den co den, až mu pálenka zakalila mysl a zbláznil se. Bil svou ženu, ba i děti a jeho mysl chátrala a chátrala. Anne Wembleyová to však statečně snášela, i když neměla s dětmi co do pusy pro

10 zajímavých sportovních rekordů

Skok daleký Afroamerický skokan Mike Powell skočil legendárních 895 cm. Jeho rekord padl v roce 1991 na mistrovství světa v atletice a zatím ho ještě nikdo nepřekonal. Pro dnešní atlety je tato dálka nepřekonatelná. BĚH NA 100 METRŮ Jamajský atlet-sprinter Usain Bolt zaběhl neskutečný čas 9,58 s. v roce 2009 a zatím také nebyl překonán. Tento sortovec běhal rychlostí až 44,72 km/h a jeho průměrná rychlost činila až 37,58 km/h. Je držitelem celkem čtyř sportovních a to v běhu na 200 m dále na neoficiální trati na 150 m a také s jamajským týmem dosáhl na vrchol ve štafetě na 4× 100 m. MARATON Čas 2:03:59 zaběhl v roce 2008 běžec z Etiopie Haile Gebrselassie. jen pro představu, maratonští běžci běží v průměru 21 km/h. Já takovou rychlostí uběhnu 300 metrů a dá mi to docela zabrat. Oni takovouhle rychlostí běží celých 42 km. Dálka, co? NEJDELŠÍ TENISOVÝ ZÁPAS Neuvěřitelných 11:5 hod. trval zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Konečné skóre bylo 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Zápas

Kdo je to Jára Cimrman?

Drazí milí, slyšeli jste už někdy nějakou divnou hlášku jako například: ,,Copak jmelí? Ale jmelí!‘‘nebo,,Musí to bét Maryšo?‘‘ Taky jste si říkali: ,,Co je to za kravinu?‘‘ Musím se přiznat, že já si to říkal taky. Právě za vznikem těchto hlášek a spousty dalších, stojí slavný český rodák Jára Cimrman, respektive divadelní sbor divadla Járy Cimrmana. Tento divadelní sbor funguje již dlouhá léta, a to už od roku 1966, kdy s nápadem založit takovéto divadlo přišel Jiří Šebánek a seznámil s ním Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelku a Ladislava Smoljaka. Od roku 1992 pak funguje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Toto divadlo má na repertoáru 14 divadelních her. Základ těchto divadelních her tvoří komické divadelní hry a přednášky o životě a dílech Járy Cimrmana. Každé představení se skládá z přednášky a následně divadelní hry, prezentované jako zrekonstruovanou hru podle scénáře napsaného samotným Járou Cimrmanem. Toto divadlo je také pozoruhodné tím, že až na výjimky, v něm hrají amatérští herci.