Přeskočit na hlavní obsah

Potřeštěné zvyky starých římanů

 Staré národy měly spoustu divných zvyků a Římané nebyli výjimkou. V tomhle článku se dozvíte, jak plánovali své bitvy za pomoci kuřat, které nechutné pověry se táhly Římem a jak se jmenovala Římská bohyně pantů od dveří.

Čeho byl Robigus bůh?

Římané měli kupu bohů. Od nějakých nudných, jako například Zeus, to byl bůh blesků, to přece každý ví, až po jiné, mnohem lepší. Robigus, to byl bůh plísní. Taková Cordea je zase bohyně pantů od dveří. Za zmínku rozhodně stojí taky Cloacina - bohyně stoky! Či Nundina - bohyně dětí starých devět dní, Trivia, bohyně křižovatek… Ale úplně nejlepší byla Furrina! Římané si jí vymysleli, ale potom zapomněli čeho je vlastně bohyně, a tak se stala bohyní všeho.

Podivné Augurské věštění

Augurské věštby, to byla Římská metoda při věštění budoucnosti. Římané do ní byli tak zbláznění, že si svoje věštecké nádobíčko tahali všude. Schválně, jestli by taková věštba fungovala lépe než dnešní předpověď počasí? 

K Augurské věštbě potřebujete pár svěcených kuřat (kuřata postříkaná svěcenou vodou) a nějakou buchtu, na které jsou semínka. Nadrobte buchtu na zem a nechte kuřata zobat. Pokud se kuřata jen hrnou jíst tu buchtu a přitom jim od zobáku padají semínka, je to dobré znamení. Můžete jít válčit nebo podepsat nějaký důležitý dokument. Pokud ale ta kuřata tu buchtu nechtěla, je to špatné znamení. Nikam nechoďte a nečiňte důležitá rozhodnutí. Schovejte se doma pod postel a modlete se k Furrině, ať vás nesežere rozzuřený kanec nebo tak něco.

Šílené svatby

Ani římské svatby se neobešly bez nějakých potrhlých rituálů. Například se oblíbenému bohovi novomanželů obětovala nekrvavá oběť - uvařená hlávka zelí. Při hostině seděli římští novomanželé na dvou židlích svázaných k sobě a pokrytých jehněčí kůží. Pokud byli lidé ale příliš chudí, mohli jste se vzít ještě několika dalšími způsoby. Buď domluvou (Vezmem se? Tak fajn), nebo tím, že spolu rok žili, a manželka se z domova nevzdálila na delší dobu než na tři dny, nebo taky když se dva lidé vzali za přítomnosti pěti jiných lidí, z nichž jedna osoba držela v ruce váhu.

Navrch nějaké praštěné pověry…

Římané byli hrozně pověrčiví. Například když jste vešli do domu levou nohou, přineslo vám to obrovskou smůlu. Římané se toho tak báli, že ti, kteří na to měli peníze, si do dveří postavili otroka, který hlídal, aby všichni vešli do domu pravou nohou. To musela být dost otravná práce, co myslíte?

Jedna z nechutných římských pověr byla ta, že si žena měla česat vlasy kopím mrtvého muže. Prý to přinášelo štěstí (tomu muži asi ne).

Jiná podivná římská pověra se zase týkala krav. Když vám jedna vlezla na střechu, uvalilo se na vás obrovské neštěstí. Jednou v Římě se to stalo - někomu na střechu vylezly hned dvě krávy. Římané potom dali na rozkaz kněží ty dvě chuděry upálit!

V tomhle článku jste se dozvěděli, ke komu se máte modlit, až vám zase vyteče žumpa, jak uspořádat římskou svatbu a pár užitečných rad ohledně krav na střeše. Tak zase příště! Ciao!

Bára Vítovcová

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kronika

Tohle je povídka, kterou jsme měli za úkol napsat do ITB. Je to napodobenina starých kronik. Doufám, že se vám bude líbit Chtěl bych vám vyprávět tuto zajímavou událost, která se stala v Austrálii ( edit od Báry: v roce 1425 ještě v Austrálii nebyli angličané, ale dělejme že tam byli) a potvrdila tak moc boha, syna a ducha svatého. Sedlák Wembley byl za mlada velmi švarný hoch, a tak si ledajaká na něj myslívala. On si však vzal Anne Herringronovou, dceru sedláka Herringa. Žili spolu šťastně na vlastním hospodářství až do roku 1423 kdy na nás hříšné lidstvo bůh seslal pohromu. Dva týdny byla černá obloha, dva týdny pršelo. Lijáky spláchly všechnu úrodu, ba i některému krávy pomřely. Wembley nezvládal nosit takovou tíhu na svých ramenou, inu zašel do vsi do hostince pobavit se s přáteli. Chodil tam den co den, až mu pálenka zakalila mysl a zbláznil se. Bil svou ženu, ba i děti a jeho mysl chátrala a chátrala. Anne Wembleyová to však statečně snášela, i když neměla s dětmi co do pusy pro

10 zajímavých sportovních rekordů

Skok daleký Afroamerický skokan Mike Powell skočil legendárních 895 cm. Jeho rekord padl v roce 1991 na mistrovství světa v atletice a zatím ho ještě nikdo nepřekonal. Pro dnešní atlety je tato dálka nepřekonatelná. BĚH NA 100 METRŮ Jamajský atlet-sprinter Usain Bolt zaběhl neskutečný čas 9,58 s. v roce 2009 a zatím také nebyl překonán. Tento sortovec běhal rychlostí až 44,72 km/h a jeho průměrná rychlost činila až 37,58 km/h. Je držitelem celkem čtyř sportovních a to v běhu na 200 m dále na neoficiální trati na 150 m a také s jamajským týmem dosáhl na vrchol ve štafetě na 4× 100 m. MARATON Čas 2:03:59 zaběhl v roce 2008 běžec z Etiopie Haile Gebrselassie. jen pro představu, maratonští běžci běží v průměru 21 km/h. Já takovou rychlostí uběhnu 300 metrů a dá mi to docela zabrat. Oni takovouhle rychlostí běží celých 42 km. Dálka, co? NEJDELŠÍ TENISOVÝ ZÁPAS Neuvěřitelných 11:5 hod. trval zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Konečné skóre bylo 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Zápas

Kdo je to Jára Cimrman?

Drazí milí, slyšeli jste už někdy nějakou divnou hlášku jako například: ,,Copak jmelí? Ale jmelí!‘‘nebo,,Musí to bét Maryšo?‘‘ Taky jste si říkali: ,,Co je to za kravinu?‘‘ Musím se přiznat, že já si to říkal taky. Právě za vznikem těchto hlášek a spousty dalších, stojí slavný český rodák Jára Cimrman, respektive divadelní sbor divadla Járy Cimrmana. Tento divadelní sbor funguje již dlouhá léta, a to už od roku 1966, kdy s nápadem založit takovéto divadlo přišel Jiří Šebánek a seznámil s ním Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelku a Ladislava Smoljaka. Od roku 1992 pak funguje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Toto divadlo má na repertoáru 14 divadelních her. Základ těchto divadelních her tvoří komické divadelní hry a přednášky o životě a dílech Járy Cimrmana. Každé představení se skládá z přednášky a následně divadelní hry, prezentované jako zrekonstruovanou hru podle scénáře napsaného samotným Járou Cimrmanem. Toto divadlo je také pozoruhodné tím, že až na výjimky, v něm hrají amatérští herci.